Jak skutecznie wyczyścić łóżko
Jak skutecznie wyczyścić łóżko

Ile to już razy sos z ulubionej kanapki czy ketchup z frytek dziecka spadł na łóżko w twojej sypialni lub w pokoju syna lub córki? Taka sytuacja zdarzyła Ci się pewnie nie raz. Wtedy rodzi się problem i liczne pytania. Między innymi o to, jak wyczyścić łóżko z plam po tłustym jedzeniu, oleju czy kawie? Pomimo licznych prób różnymi środkami ślady pozostają? Nieestetyczny wygląd łóżka z wieloma śladami użytkowania powoduje, że decydujesz się na nowy model. Po co jednak kupować nowe łóżko, skoro istnieją sposoby, które umożliwią wyczyszczenie starego? Sposoby, które zaprezentujemy, sprawdzają się na każdy rodzaj plam. Najważniejsze jest, aby zaraz po zabrudzeniu łóżka wziąć się za jego czyszczenie. Im później tym gorzej, plama wyschnie, wsiąknie w materiał i wtedy jej usunięcie może być problematyczne. Oczywiście nie tylko plamy po jedzeniu są problemem. W tym artykule podpowiemy także, jak wyczyścić łóżko z kurzu czy sierści. Wszystko po to, by już nie trzeba było się martwić zabrudzeniami.

Wszystko zależy od materiału łóżka

Zabrudzenia bardzo się od siebie różnią, chociaż ich źródło jest takie samo. Wszystko za sprawą materiału, z jakiego wykonano łóżko. Jeżeli jest to skóra, to największym problemem będzie usunięcie plam tłustych z kawy, czekolady czy oleju. Skóra jest niezwykle delikatnym materiałem, także może być problem z usunięciem z niej plam. Warto jednak spróbować użyć do tego wilgotnej ściereczki oraz letniej wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy, aby tłuste plamy myć od ich brzegu, aby nie rozprzestrzenić zabrudzenia na pozostałe części łóżka. Jeżeli plama nie chce zejść i nie udało jej się usunąć nawet częściowo, należy spróbować czegoś mocniejszego. Na rynku znajdziemy wiele preparatów od cenionych producentów, które pozwolą nam usunąć plamy ze skórzanych mebli – nawet te najcięższe. Niestety, wysokiej klasy preparaty są kosztowne. Lepiej jednak wydać kilkadziesiąt złotych na środek czyszczący, niż kupować nowe łóżko. Preparaty tego rodzaju można w wielu przypadkach stosować wielokrotnie, więc jeżeli za pierwszym razem nie poskutkuje, istnieje szansa, że za drugim materiał będzie wyglądać jak nowy.

Dzięki profesjonalnym środkom do czyszczenia skórzanych łóżek można doprowadzić materiał do stanu, w jakim był pierwotnie. Z pewnością wielu zdecyduje się na taki wybór, jeśli domowe sposoby nie sprostają oczekiwaniom. Oczywiście nie należy obwiniać preparatu, że nie jest skuteczny, w sytuacji, gdy plama jest bardzo stara i zdążyła już wniknąć głęboko w skórę łóżka. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem może być oddanie łóżka do czyszczenia firmie, która profesjonalnie zajmuje się usuwaniem zabrudzeń. Mimo wszystko warto spróbować domowych metod lub skorzystać z preparatu. Profesjonalne czyszczenie może okazać się zbyt drogie, a przy dużych zabrudzeniach bywa to zwyczajnie nieopłacalne.

Sytuacja ma się troszkę inaczej w przypadku łóżka tapicerowanego. Jak wyczyścić łóżko z plam, które wsiąkły w tapicerkę dawno temu, a więc są stare i wyschnięte? W pierwszej kolejności można skorzystać z metod, takich jak ciepła woda i płyn do naczyń lub proszek do prania. Jeśli to nie zda egzaminu, wybierzmy wodę z sodą oczyszczoną. Okrężne, długie ruchy w ciągu kilku minut mogą naprawdę skutecznie wyczyścić tapicerkę z plam tłustych, po kawie czy nawet piwie. Jeżeli jednak tapicerka wykonana jest z weluru, metody te nie są zbyt dobrym pomysłem. W takim wypadku należy skorzystać z mieszanki wody i amoniaku. Po tym zabiegu włosie materiału warto przeczesać miękką szczotką i osuszyć suszarką. Na tłuste plamy na tapicerce poleca się także talk lub mąkę ziemniaczaną. Proszki tego rodzaju wchłaniają tłuszcz, pozostawiając plamę suchą i prostszą do wyczyszczenia. Oczywiście domowe sposoby nie zawsze się sprawdzają. Na rynku istnieją specjalne preparaty do czyszczenia łóżek tapicerowanych. Nie będzie więc problemu z ich wyczyszczeniem, z pewnością po takim zabiegu łóżko będzie wyglądać jak nowe.

Jak usunąć sierść z łóżka?

Jeżeli w domu mieszkają zwierzaki – pies czy kot – każdy pozostawia po sobie znak rozpoznawczy, jakim jest sierść. Przylega ona dość ściśle do tapicerki meblowej, czy też do ziemi. Jest uciążliwa do usunięcia, a jej ilość stanowi niemały problem, szczególnie w przypadku kotów. Co więc zrobić, jeśli zwierzak często przebywa na naszym łóżku i zostawia po sobie prezent w postaci malutkich włosków? Jak w takiej sytuacji wyczyścić łóżko z sierści? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które opiszemy poniżej. Dzięki nim twoje łóżko uda się szybko wyczyścić z sierści zwierzaków domowych.

  1. Częste odkurzanie tapicerki – może się to wydawać banalne, jednak utrzymując tapicerkę łóżka w czystości, regularnie ją odkurzając, nie będziemy musieli się borykać z warstwami nagromadzonego włosia. Po kilku dniach może zebrać się na niej taka ilość włosków, że ich późniejsze usunięcie stanie się nie lada wyzwaniem. W odkurzaczach znajdują się końcówki dostosowane do powierzchni tapicerowanych. Warto również jak najczęściej czyścić podłogi z sierści, gdyż to właśnie stamtąd trafia najczęściej na nasze łóżko.
  2. Ściereczka lekko namoczona w wodzie – delikatnie maczając ściereczkę w wodzie i czyszcząc takową tapicerkę łóżka, możemy pozbyć się w skuteczny sposób sierści. Pamiętajmy, że zmywanie łóżka zaczynamy od strony, z której kładziemy głowę lub zagłówka, jeśli taki jest na wyposażeniu. Następnie przechodzimy do stóp łóżka. Jeżeli zaczniemy od środka, albo będziemy to robić na wyrywki, przeniesiemy tylko sierść z jednej strony na drugą.
  3. Samoprzylepna rolka do ubrań to wybór numer jeden! – Niezwykłe właściwości tego rodzaju rolki do ubrań zna każdy, kto chociaż raz czyścił swój płaszcz lub sukienkę z włosia czy niewielkich kłaczków. Dzięki warstwie z klejem sierść przykleja się do rolki, a my jesteśmy w stanie wyczyścić całe łóżko z tego rodzaju włosków kilkoma sprawnymi ruchami.

Tych kilka sposobów opisanych powyżej to oczywiście domowe metody na czyszczenie łóżka z sierści. Są jednak niezwykle skuteczne w przypadku tapicerowanego materiału. Pozwolą cieszyć się czystym łóżkiem, a warstwy sierści nie będą towarzyszyć nam podczas snu. Jak wyczyścić łóżko z sierści to także temat, który powinien znać każdy alergik. Zdarza się bowiem, że pomimo alergii na zwierzęcą sierść trzymamy w domu zwierzaki. Warto więc zadbać o to, aby sierści było jak najmniej.

Jak wyczyścić łóżko z kurzu?

Kolejnym problemem, raczej nieuniknionym w domowym zaciszu, jest kurz. Osadzając się na łóżku, jest dużo cięższy do usunięcia niż na przykład z gładkiej powierzchni mebli. Istnieją jednak sposoby na to, jak wyczyścić łóżko z kurzu w skuteczny sposób. Warto jednak pamiętać, aby robić to niezwykle dokładnie. Usunięcie kurzu będzie zbawienne dla wyglądu tapicerki oraz dla alergików. Pamiętajmy jednak, że podczas czyszczenia tapicerki z kurzu należy wykonywać ruchy od góry do dołu. Nie rozniesiemy w ten sposób zanieczyszczeń na inne części łóżka, czy też na meble obok niego.

W przypadku kurzu najskuteczniejszym sposobem jest odkurzacz, podobnie jak w poprzednim przypadku. Tak jak i sierść, tak samo kurz może zostać szybko wciągnięty do odkurzacza. Dobierając odpowiednią końcówkę, zrobimy to niezwykle sprawnie. Wielu uważa, że po takiej czynności warto nałożyć duży wilgotny ręcznik z pachnącym płynem do płukania na łóżko i lekko otwartą dłonią uklepać każdy fragment powierzchni. Spowoduje to, że tkanina nie będzie się elektryzować, a w dodatku zachowa piękny zapach. Jeszcze lepszym wyborem będzie odkurzacz piorący, który łączy w sobie funkcje odkurzacza z technologicznym ekwiwalentem domowego odświeżenia łóżka ręcznikiem. Jest on niestety drogi, choć można go też wypożyczyć. Wilgotna szmatka także zbierze kurz, jednak nie tak skutecznie. Jeżeli nie wiesz jak wyczyścić łóżko z tego rodzaju zabrudzenia, wybierz opisany wyżej sposób z odkurzaczem. Skuteczność gwarantowana!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium