Materac kieszeniowy czy sprężynowy - porównanie
Materac kieszeniowy czy sprężynowy - porównanie

Materac w naszym łóżku odgrywa bardzo ważną rolę. To dzięki niemu możemy rano wstać wypoczęci i pełni energii. Nieraz jednak wybieramy materace z dolnej półki, co ma odwrotny do zamierzonego efekt. Jaki więc materac powinniśmy więc kupić? Który spełni oczekiwania pod względem jakości, wygody oraz trwałości? Na rynku jest wiele modeli, które z pewnością będą dobrym rozwiązaniem. Dużą uwagę należy na pewno zwrócić na materac kieszeniowy, ale również na model sprężynowy czy piankowy. Szeroki wybór i niezwykła oferta w naszym sklepie pozwolą wybrać odpowiedni model, który przede wszystkim będzie komfortowy. Dzięki temu, po nocy, nasze plecy będą wypoczęte, odcinek lędźwiowy czy szyjny nie będzie doskwierał, a nasze samopoczucie z pewnością będzie na wysokim poziomie.

Jaki materac do łóżka wybrać?

Modeli na rynku jest ilość ogromna. Większość z nich jednakże nie spełnia oczekiwań klientów. Nie powinno to jednak dziwić, skoro tanie modele, które zostały wykonane ze słabej jakości materiałów, nie są zazwyczaj warte swojej ceny. Aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, po długim i spokojnym śnie warto zaoszczędzić i następnie zainwestować w nieco droższy materac. Propozycji jest wiele. My polecamy jednak materac sprężynowy oraz model kieszeniowy. Jeden jest nieco twardszy i mniej sprężysty, drugi miększy i bardziej sprężysty.

Oczywiście nie można ostatecznie orzec, który z nich jest najlepszy. Wszystko zależy od preferencji użytkowników. Jeżeli więc możemy pozwolić sobie na wydatek rzędu kilkuset złotych, to bez wątpienia materac kieszeniowy będzie świetnym wyborem. Porównamy teraz model sprężynowy i kieszeniowy. Lista ich zalet oraz wad z pewnością pozwoli zadecydować o tym, który model będzie korzystniejszy dla naszych indywidualnych preferencji.

Materac kieszeniowy i jego zalety

Pierwszą z zalet materaca kieszeniowego jest jego elastyczność punktowa. Stoi ona na niezwykle wysokim poziomie. Elastyczność ta sprawia, że materac ugina się wyłącznie w tym miejscu, na które oddziałuje nacisk. Świetny wybór dla par, bo po jednej stronie bez problemu można wejść na łóżko czy z niego zejść, nie budząc drugiej połówki. Ma to jednak wiele zalet zdrowotnych – nasz układ szkieletowy otrzymuje odpowiednie podparcie, możliwe jest zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa i zapewnienie odpoczynku mięśniom.

Kolejną zaletą są strefy twardości. Można bowiem wybrać materac kieszeniowy posiadający właśnie taką funkcję. Niektóre części materaca są wtedy twardsze, a niektóre bardziej miękkie. Większa twardość pozwala zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Wszystko dlatego, że niektóre części naszego ciała są po prostu cięższe i gdybyśmy położyli się na materacu o równej miękkości, nasza pozycja byłaby nienaturalna. Można znaleźć modele z trzema, pięcioma, a nawet siedmioma strefami twardości.

Niezwykle szeroka oferta zróżnicowana jest pod względem poziomu twardości. Posiada też bogatą gamę warstw komfortu: poliuretanową, wysokoelastyczną, jak i niezwykle bezpieczną dla alergików – lateksową. To zaledwie kilka z wielu propozycji, jakie można zakupić wraz z materacem kieszeniowym do swojego łóżka.

Wady materacy kieszeniowych

Ciężko znaleźć wady związane z jakością materaców kieszeniowych, bowiem reprezentują one najwyższą klasę wśród produktów tego typu. Pewną przeszkodą z pewnością jest ich cena. Najtańszy materac kieszeniowy to wydatek rzędu 500 złotych. Niestety nie każdy będzie sobie mógł pozwolić na taki wydatek. Warto jednak zaoszczędzić i wybrać model wyższej jakości, co może mieć duży wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i spokojny sen.

Kolejną z wad materacy kieszeniowych jest brak możliwości łączenia ich ze stelażami regulowanymi. Bez wątpienia sprawia to, że ich funkcjonalność znacząco spada. W wielu domach znajdują się łóżka z tego rodzaju stelażami. Materac kieszeniowy nie zda w takim wypadku egzaminu. Jedyną opcją pozostaje wymiana stelaża lub łóżka, co kompletnie się nie opłaca, kiedy za sam materac wydać mamy co najmniej kilkaset złotych.

Kilka słów o zaletach materacy sprężynowych

Wbrew pozorom, dzisiejsze materace sprężynowe nie różnią się zbytnio od modeli kieszeniowych. Odeszło się już od łączenia sprężyn w jedną grupę na całej powierzchni materaca. Teraz chowa się je, po kilka grup, w tak zwane kieszenie. Pod tym względem modele mają ze sobą dużo wspólnego, jednak tym, co sytuuje je na innych poziomach, jest oczywiście jakość. Mimo wszystko, kupując nowoczesny materac sprężynowy, nie musimy obawiać się, że kiedy wstajemy lub kładziemy się na łóżku, osobę z drugiej strony obudzą “wstrząsy wtórne”.

Z ortopedycznego punktu widzenia materac sprężynowy nadaje się na każdą sytuację. Należy jednak zwrócić uwagę na zagęszczenie sprężyn na metr kwadratowy. W tym wypadku powinno być dość duże. Pozwolą na doskonałe podparcie całego ciała, co przełoży się z kolei na spokojny sen. Problemy z kręgosłupem nie będą dręczyć osób, które korzystają z tego materaca.

Niewątpliwą zaletą materacy sprężynowych, szczególnie w zestawieniu z materacami kieszeniowymi, jest ich cena. Kilka razy tańszy model z pewnością odciąży plecy bardziej niż portfele. Dużo osób wybiera tego rodzaju materace właśnie ze względu na cenę. Co najważniejsze, nie przekłada się to bezpośrednio na jakość i trwałość takich materacy, czyniąc z nich udany zakup.

Wady materaca sprężynowego

Po częstokroć niska cena oznacza słabą jakość. W tym modelu nie do końca jest to prawdą, jednak z pewnością materace sprężynowe nie są tak trwałe, jak modele kieszeniowe, co jest ich ewidentną wadą. Przede wszystkim, w miarę użytkowania, pojawiać się będą zniekształcenia. Szczególnie wtedy, gdy korzystają z nich osoby o dużej masie ciała. To dość uporczywa wada. Po dłuższym użytkowaniu stają się niezwykle niewygodne, a spanie na nich może prowadzić do problemów z kręgosłupem. Bynajmniej nie będzie to spokojny sen.

Słabej jakości materace sprężynowe oraz modele wyprodukowane kilka lat wcześniej mają jeden mankament – stopień zagęszczenia sprężyn oraz fakt połączenia ich w jedną całość. Model ten nie będzie więc wymarzonym rozwiązaniem dla par. Kiedy jedna osoba próbuje wstać z łóżka lub na nie wejść, druga niebywale to odczuwa. Kładąc się spać, prawdopodobnie obudzimy partnerkę czy partnera. Wszystko to spowodowane jest jednak sprężynami, które w nowszych modelach zebrane zostały w kilka grup, a nie jedną całość, co przekłada się na poprawę komfortu.

Nowe materace mają powłokę ochronną, która zapobiega przebijaniu się sprężyn przez jej strukturę, jednak również w modelach starszych występował problem tego typu. Bez wątpienia stawiało to materace sprężynowe w złym świetle. Decydując się więc na podobny model, pamiętajmy o tym, aby sprawdzić, czy wyposażony on został w warstwę ochronną pomiędzy powłoką zewnętrzną a materacem.

Materac kieszeniowy czy sprężynowy?

Skoro znamy już wady i zalety obydwóch rodzajów materacy, warto przejść do podsumowania. Materac kieszeniowy czy sprężynowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które aktualnie mają w planach zakup materaca. Problem związany jest z wieloma czynnikami, takimi jak jakość czy cena. Warto zwracać jednakże uwagę na te poboczne cechy obu typów materacy, gdyż często to właśnie detale decydują o tym, czy wybrany materac spełni nasze oczekiwania. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, więc wszystko zależy od naszych preferencji.

Materac kieszonkowy jest droższy. Wybiorą go więc osoby, które mogą sobie na to pozwolić. Za sprawą odporności na odgniecenia może być lepszym wyborem dla osób o dużej masie ciała. Kolejną przewagą tego materaca jest niewątpliwie trwałość. Jego konstrukcja nie zostanie w żaden sposób zniekształcona czy uszkodzona przez długi czas użytkowania. Poleca się go do łóżek podwójnych, ponieważ w trakcie snu osoby sobie nie przeszkadzają, np. kiedy jedna z nich schodzi z materaca. To jednak nie wszystko. Model kieszeniowy może zawierać wiele dodatkowych warstw, różniących się miękkością. Przykładem jest warstwa lateksowa, zarazem antybakteryjna i antyalergiczna. Z pewnością więc dobrą decyzją będzie zakup przez alergika modelu kieszeniowego z warstwą lateksową. Można także wybrać model z warstwą wysokoelastyczną, co zapewni jeszcze lepszą elastyczność podczas spania i lepsze dopasowywanie się materaca do kształtu ciała. To wszystko sprawia, że materac kieszeniowy jest odpowiedni dla różnych grup odbiorców. Pary, osoby z większą masą ciała, bądź alergicy, z pewnością się na niego zdecydują.

Jednak materac sprężynowy także posiada niebagatelne atuty. Największym jest cena. Kilkaset złotych taniej to dla wielu osób ogromna różnica. Bez względu na jakość, najprawdopodobniej zdecydują się one na model sprężynowy. Poza tym, w najnowszych modelach wykorzystuje się sprężyny porozkładane w kieszonkach. Nie ma więc już tak dużych problemów z elastycznością materaca, jakie były jeszcze kilka lat temu. Pary nie będą się wzajemnie przypadkiem budzić, w sytuacjach, kiedy jedna z osób próbuje wstać lub się położyć. Kieszeniowe ułożenie sprężyn ma także wpływ na zdrowie i przyjemny sen. Model ma także ortopedyczne zalety, często polecany jest więc przez lekarzy. Większa twardość, aczkolwiek nieprzesadnie, zabezpieczy kręgosłup na czas snu. Mankamentem jest jednak to, że po pewnym czasie odgniecenia mogą całkowicie zmienić zastosowanie modelu. Sprężynowy materac wybiorą więc osoby o mniejszej zasobności portfela, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy na materac. Wybiorą go również osoby mające problemy z kręgosłupem, pary, ale także klienci o niskiej masie ciała.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium