Odpowiednie łóżko młodzieżowe - Jak wybrać?
łóżko tapicerowane młodzieżowe

Wystrój pokoju młodzieżowego

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, że wchodzi ono w wiek nastoletni, a co za tym idzie, zmienia się nie tylko jego fizjonomia, ale także upodobania. Mając na uwadze zmianę wyglądu i przyzwyczajeń, musimy zadbać o dobór odpowiedniego łóżka do pokoju młodzieżowego. Ostatnim momentem na zmianę mebli jest chwila, w której dziecko po prostu wyrośnie ze swojego łóżka. Oczywiście zmiany tej można dokonać wcześniej i powoli wprowadzać do pokoju młodzieżowego bardziej stonowane, dopasowane do wieku wyposażenie, dzięki czemu nagła zmiana nie zrujnuje nas również cenowo. W obecnych czasach, dla młodzieży coraz większe znaczenie ma również sam design pomieszczenia takiej jak i łóżka, który bardzo często odwzorowuje charakter osoby, do której należy. W związku z tym, musimy zwrócić baczną uwagę na to co nabywamy dla naszych dzieci.

Łóżka młodzieżowe

Pod hasłem „łóżka młodzieżowe” kryje się niezliczona liczba wzorów, kolorów, modeli i propozycji. Nic dziwnego – wymagania nastolatków co do stylu zazwyczaj są bardzo wygórowane, więc tylko duże zróżnicowanie mebli pozwoli na znalezienie odpowiedniego łóżka dla młodego człowieka. Dziecko w wieku nastoletnim jest już na tyle dorosłe i świadome, że powinno mieć decydujący głos w kwestii wyboru wyposażenia do swojego pokoju, nawet jeżeli nie do końca podoba się to rodzicom. Rolą rodziców lub opiekunów, w takim wypadku, jest odpowiednie doradzanie ze względu na swoje doświadczenie oraz podstawowe kwestie, takie jak np. wymiary pomieszczenia. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, ponieważ młody człowiek jest podatny na chwilowe trendy, szczególnie te, które popularne są w gronie jego przyjaciół – niestety takie wybory nie zawsze są najlepszymi i dosyć szybko młoda osoba może ich potem żałować, co może skutkować szybką koniecznością wymiany mebli.

Każde łóżko, nie tylko te przeznaczone dla nastolatka, powinno być wyposażone w odpowiedni materac. Jest to podstawa dobrego snu i wypoczynku po ciężkim dniu w szkole i zajęciach poza szkołą. Kiedyś uważano, że im twardsze podłoże do spania, tym lepiej, jednak aktualne trendy pokazują, że powoli odchodzi się od takiego myślenia. Podłoże do spania nie powinno być zbyt miękkie, jednak musimy przede wszystkim zwracać uwagę na wygodę dla nastolatka, a ta jest często kwestią bardzo subiektywną. Jeśli mamy taką możliwość, to warto przetestować materac, usiąść lub położyć się na nim przed zakupem, ale przede wszystkim zapoznać się z danymi technicznymi produktu, co powinno w znacznym stopniu ułatwić nam podjęcie ostatecznej decyzji. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrej jakości materacem? Zwróć uwagę na jego wagę - te cięższe na ogół wykonane są z lepszej jakości materiałów. Pamiętajmy również o tym, że kupując meble w zestawie, możemy liczyć na dodatkowe rabaty, co pozwoli nam kupić obydwa produkty w przystępniejszej cenie.

Wybierając łóżka młodzieżowe, warto sięgnąć po modele tapicerowane, ponieważ pozwalają one na większe zindywidualizowanie mebla. Odpowiedni dobór materiału, koloru i wzoru pozwoli na lepsze dopasowanie łóżka do stylu pomieszczenia dziecka oraz jego charakteru. Wbrew pozorom jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ młody człowiek bardzo utożsamia się ze swoim otoczeniem. Powinno ono więc idealnie współgrać z jego upodobaniami, stylem oraz zainteresowaniami. Sypialnia dziecka to także zazwyczaj miejsce, do którego zaprasza ono swoich przyjaciół, a łóżko jest przecież na tyle widocznym elementem wyposażenia, że znajomi z pewnością zwrócą na nie uwagę. W tym wypadku znaczenie ma również dobrej jakości materac, ponieważ znajomi nastolatków bardzo często siadają właśnie na łóżku. Wszelkie aspekty estetycznego niedopasowania w tym zakresie zostaną szybko zauważone przez młodzież, stając się powodem do docinek i żartów, co może zniechęcić nastolatka do przebywania w swoich czterech kątach i zapraszania do niego kolegów i koleżanek.

Jakie łóżka dla nastolatków?

Wybór odpowiedniego łóżka młodzieżowego jest uzależniony od wielu czynników. Na pierwszy plan często wysuwają się kwestie finansowe, jednak łóżko to produkt, na którym nie powinno się oszczędzać. Statystycznie spędzamy od około 30 do 45% czasu na spaniu, więc warto zadbać o to, aby czas ten był spożytkowany na odpowiednią i przede wszystkim efektowną regenerację naszego organizmu. Dlatego miejsce, na którym śpi nasze dziecko powinno być wygodne. Ważna jest także, żeby było praktyczne oraz funkcjonalne - bardzo ważna jest powierzchnia spania.

Oczywiście największy wpływ na higienę naszego snu ma dobór materaca, jednak zbyt krótkie i wąskie łóżko również może powodować dyskomfort i prowadzić do ciągłych problemów ze snem. Niewłaściwie dobrany model prędzej czy później będzie się mścił, powodując na przykład problemy z kręgosłupem lub innymi częściami ciała, na które wywierany jest nacisk podczas snu albo chroniczne niewyspanie. Zadbajmy więc w szczególności o te najważniejsze elementy, gdyż przekładają się one dobry nastrój i samopoczucie młodzieży.

Kolejną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest typ łóżka. W tej materii wybór mamy praktycznie nieograniczony, ale warto dostosować konkretny model do potrzeb dzieci, jak i do wielkości jego pokoju. Idealnym rozwiązaniem są łóżka standardowe, nieskładane, które z pewnością należą do tych najbardziej komfortowych dla nastolatków. Ich minusem jest to, że zajmują one zbyt dużą powierzchnię. W przypadku mniejszej sypialni lub takiej dzielonej przez rodzeństwo musimy znaleźć inne rozwiązania. W takim przypadku mogą sprawdzić się łóżka młodzieżowe podwójne, które zapewnią większą przestrzeń do spania w jednym pomieszczeniu. Oczywiście możemy też wybrać sofy i łóżka młodzieżowe rozkładane, ale częstym problemem takich modeli jest niższa jakość materacy i nieodpowiednie przystosowanie do komfortowego leżenia – a to, jak już wspomnieliśmy, może przekładać się na kiepski sen.

łóżko młodzieżowe sen

 

W niewielkich pokojach świetnie sprawdzą się również łóżka młodzieżowe w zestawie z pojemnikiem na pościel lub dodatkowymi szufladami. Często przestrzeń pod łóżkiem jest niewykorzystana, więc można ją sprytnie zagospodarować, w zorganizowany sposób. W takim pojemniku, poza pościelą, zmieszczą się również przedmioty codziennego użytku – książki, ubrania, zabawki albo różne inne gadżety. Pojemnik na pościel jest rozwiązaniem praktycznym i funkcjonalnym, czyli najlepsze połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeżeli nie chcesz zdecydować się na klasyczny pojemnik, możesz pochylić się nad szufladami. Warto zaufać tego typu “patentom” również w przypadku większych sypialni, ponieważ na pustej przestrzeni pod łóżkiem gromadzi się kurz, o którego systematycznym sprzątaniu dziecko zazwyczaj nie pamięta.

 

Łóżko młodzieżowe dopasowane do charakteru

Wyposażając pokój nastolatka lub chociażby zmieniając w nim samo łóżko, powinniśmy konsultować tę decyzję z przyszłym użytkownikiem lub zostawić większość decyzji na jego barkach, asystując jako konsultanci z dobrą radą. Jak dobrze wiemy, wiek nastoletni to okres buntu i sprzeciwiania się rodzicom. Z pewnością nie chcemy, żeby wymiana łóżka i materaca była kolejnym pretekstem do rodzinnej sprzeczki. Nawet jeśli teoretycznie wiemy, jaki wybór będzie najlepiej odpowiadał naszemu dziecku i wpisywał się w jego pokój, to powinniśmy wziąć pod uwagę jego zdanie. W przypadku bardzo abstrakcyjnych pomysłów można delikatnie wyperswadować tę ideę dziecku i pokazać jej wady, jednak trzeba zrobić to umiejętnie, aby dojść do jakiegokolwiek kompromisu. Wybierając odpowiednie i wygodne łóżka młodzieżowe z materacem, kierujmy się przede wszystkim jego dobrem, a nie naszymi osobistymi preferencjami. To przecież ono będzie spędzać większość czasu nie tylko leżąc w swoim łóżku, ale także patrząc na nie podczas przebywania w swoim pokoju. Nie z każdym wyborem musimy się zgadzać, ale jeśli nie zagraża to zdrowiu dziecka, warto pozostawić mu nieco więcej wolności i swobody w tej kwestii.

pokój łóżko dziecko

W wieku nastoletnim dzieci szukają i testują różne rozwiązania. Pokój młodzieżowy może być ich polem do popisu i uwolnienia swoich emocji oraz kreatywności. Warto więc pozwolić im na eksperymenty, a często nawet na ekstrawagancję. Jeśli dziecko stawia na mroczne wzory albo intensywne kolory obicia – zaakceptujmy taki wybór. W takich przypadkach sprawdzają się szczególnie łóżka młodzieżowe tapicerowane, ponieważ po kilku sezonach można ewentualnie wymienić samą tapicerkę na bardziej stonowaną i lepiej dostosowaną do nowych potrzeb naszej pociechy, bez konieczności wymiany całego stelaża. Jest to zdecydowanie tańsze i praktyczniejsze rozwiązanie niż kupno nowego mebla, a jednocześnie pozwoli na szybkie odświeżenie i zmianę sypialni nastolatka. Pamiętajmy jednak, że nawet jeden mebel może mieć wpływ na funkcjonalność całego pomieszczenia.

Z kolei przy wyborze stonowanych wzorów i kolorów, już na samym początku możemy wygląd łóżka modyfikować poprzez dobór pasujących narzut i dodatków. Kolorowy koc, wzorzyste poduszki albo pikowana narzuta sprawiają, że miejsce do spania nabiera całkiem innego charakteru. Takiej zmiany można dokonać już za kilkanaście złotych, warto więc namawiać dziecko na grę dodatkami lub kupić ciekawą pościel. W końcu wygodne łóżka dla nastolatków nie muszą być nudne!

Jak dbać o łóżka tapicerowane młodzieżowe?

Sypialnia nastolatka to zazwyczaj także pokój, w którym spędza ono wolny czas. Śpi tam, je, odrabia lekcje, czyta, gra na komputerze lub ogląda telewizję. Przede wszystkim przyjmuje również swoich znajomych. W związku z tym wyposażenie pokoju, w tym także łóżko czy materac, mogą szybko ulec zabrudzeniu. Bardzo ważnym jest ich systematyczne czyszczenie, w celu przedłużona żywotności samego obicia. Stawiając na modele tapicerowane, musimy dostosować preparaty do typu materiału, z którego wykonany jest dany model. W innym przypadku możemy zwiększyć zabrudzenie lub całkowicie zniszczyć obicie łóżka, do czego oczywiście nie chcielibyśmy dopuścić.

W tapicerce magazynuje się kurz i lęgną roztocza, co jest szczególnie uciążliwe dla alergików. Co równie ważne, w zależności od koloru i materiału tapicerki, powyższe zabrudzenia są często niewidoczne na pierwszy rzut oka. Ponadto dochodzi kwestia sprzątania swojego pokoju przez nastolatków - jedni wkładają w ten proces więcej siły i dokładności, inny mniej. Trzeba więc pamiętać o systematycznym odkurzaniu i czyszczeniu materiałów. Wtedy z pewnością uchronimy się przed podobnymi problemami. Nie zapominajmy również o materacu. Polecamy zaopatrzyć się w taki ze zdejmowanym pokrowcem, dzięki czemu utrzymanie jego czystości i higieny będzie dużo łatwiejsze. Wystarczy zdjąć taki pokrowiec i wyprać go odpowiednio w stosunku do zaleceń, które znajdują się na jego metce.

Ogromną zaletą łóżek tapicerowanych jest jakość wykorzystywanych w produkcji materiałów. Duża konkurencyjność na rynku sprawiła, że producenci próbują prześcignąć się na tym polu, dzięki czemu do rąk klientów trafiają dopracowane produkty. Głównym zarzutem pod adresem łóżek tapicerowanych jest blaknięcie kolorów oraz przecieranie się materiału. Problem ten był dość powszechny jeszcze kilka lat temu, przy mniejszej konkurencyjności na rynku i słabszej jakości materiałów, jednak obecnie praktycznie nie występuje. Wiele zależy od tego, w jaki sposób użytkujemy nasze meble. Przy rozsądnym używaniu, odpowiedniej konserwacji i dbałości o nie możemy cieszyć się łóżkiem tapicerowanym przez naprawdę długie lata. O to przecież chodzi. W końcu zakup mebli to zazwyczaj inwestycja długoterminowa, do której nie chcielibyśmy wracać ponownie co kilka lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium